Woda jest składnikiem każdego żywego organizmu. Ciało dorosłego człowieka składa się w 55-65% z wody, ciało noworodka aż w 78%, a np. meduzy – prawie w 100%. Drzewa natomiast składają się w 75% z wody, a liście z 90%, podobnie jak owoce.
Z wody zbudowane jest 95% osocza krwi, 90% tkanki płucnej, 75% mięśni, 70% skóry i mózgu, 60-70% limfy, 20% kości, 10% szkliwa zębów. Utrata 2% wody załamuje kondycję fizyczną, ubytek 10% to już poważnie zagrażające życiu skutki – zaburzenia oddychania, bóle głowy, suchość błon śluzowych. Utrata 20% wody powoduje śmierć człowieka i większości zwierząt.
Po co aż tyle wody w żywych organizmach?
Jest ona rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych. Stanowi też środek transportu wewnątrzustrojowego, tj. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje temperaturę. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii.
Kobiety powinny pić więcej wody niż mężczyźni. Jest to szczególnie ważne dla kobiet karmiących. Również osoby stosujące diety odchudzające powinny zadbać o to, aby przyjmować odpowiednio więcej płynów. Dotyczy to także wszystkim osób cierpiących na zaparcia lub biegunki. W wyniku procesów fizjologicznych zużywamy około 2-3 litrów wody dziennie. Taką samą ilość powinniśmy wypić, aby czuć się dobrze. Pewną ilość wody organizm przyswaja z produktów spożywczych, takich jak warzywa, owoce i mięso, ale resztę, ponad 1,5 litra, muszą stanowić płyny. Ważne jest to, aby nie były to słodzone napoje, kawa czy herbata, ale najlepiej po prostu woda. W przypadku niedoboru wody w organizmie lub odwodnienia, wypita woda nie wchłania się natychmiast. Najpierw następuje zaspokojenie pragnienia a dopiero później zostaje wyrównany niedobór płynów ustrojowych i ciśnienie osmotyczne. Przyjmuje się, że zaspokajając pragnienie wyrównuje się straty wody tylko w 65-70%. Dlatego też w upalne dni bądź podczas intensywnego wysiłku fizycznego po zaspokojeniu pragnienia, należy wypić jeszcze dodatkowo trochę wody. Do całkowitego nawodnienia organizmu zazwyczaj dochodzi dopiero wieczorem lub następnego dnia. Ważna jest również temperatura wypijanych płynów. Dla osób przebywających w wysokiej temperaturze nie są wskazane ani zbyt zimne, ani zbyt ciepłe napoje. Zaleca się, aby w takich warunkach temperatura płynów dochodziła do 15° C.
Woda zawiera wiele jonów, które są niezbędne do życia. Zawarte w niej pierwiastki w łatwo przyswajalnej i zjonizowanej formie mogą korzystnie wpływać na zdrowie i uzupełniają niedobory niektórych składników mineralnych. Substancje mineralne zawarte w słupskiej wodzie przewyższają swoją zwartością substancje mineralne w wodzie źródlanej – butelkowanej.
Słupska woda kranowa zaliczana jest do najlepszych w kraju!