Jak sprawdzić czy mogę pić wodę prosto z kranu?
Czasem kwestionujemy jakość wody płynącej w naszych kranach. Problem polega na tym, że nawet jeśli uważamy, że dostarczana kranówka jest bez zarzutu i spełnia wszystkie normy określone w polskim prawie, to i tak obawiamy się, że na jej ostateczny smak i skład niekorzystnie wpływa stan instalacji w naszych domach czy biurach. Pomimo tego, że jest to jedyny i najkrótszy odcinek, na którym za wodę nie odpowiada jej dostawca, to jego stan może mieć spore znaczenie.
Co powinno rozwiać nasze obawy?
- Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że jakość wody jest regularnie kontrolowana na każdym etapie systemu zaopatrzenia w wodę. W Słupsku, systematycznej kontroli podlega 40 wybranych punktów z sieci wodociągowej. „Kranówka” badana jest zarówno pod względem mikrobiologicznym jak i fizykochemicznym. Wyniki badań są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej „Wodociągów Słupsk” oraz na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.
- Dobrą praktyką przy piciu „kranówki” jest zwrócenie uwagi na barwę i klarowność wody, ale także na jej zapach.
- Aby bezpiecznie pić wodę prosto z kranu, przydatna może być broszura przygotowana przez „Wodociągi Słupsk”, gdzie podano 7 zasad picia wody prosto z kranu.
- Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości wody, możemy skontaktować się z „Wodociągami Słupsk” tel. 59 8418453 oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.